در خواست از اعضا برای شرکت پرشمار در آیین سالگرد موزه برادران امیدوار

در خواست از اعضا برای شرکت پرشمار در آیین سالگرد موزه برادران امیدوار

به مناسبت سالگرد تاسیس موزه برادران امیدوار:

با نگاه به نقش بزرگ عیسی امیدوار در بنیادگزاری باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند از اعضای باشگاه در خواست می شود در این آیین پرشمار شرکت کنند:
ویژه برنامه “موزه و توسعه گردشگری” در مجموعه سعدآباد برگزار میشود
به مناسبت سالگرد تاسیس موزه برادران امیدوار در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، در ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۶ مهر ماه سالجاری ویژه برنامه ای با عنوان “موزه و توسعه گردشگری” در محل این موزه برگزار می گردد.
به گزارش روابط عمومی سعدآباد؛ این مراسم با حضور محمدرضا کارگر مدیر کل اداره موزه ها و اموال منقول فرهنگی -تاریخی و سرپرست مجموعه سعدآباد، محمدعبدالعلی پور رییس اسبق این مجموعه، عیسی امیدوار یکی از اولین جهانگردان ایرانی، گروه طبیعت گردهای ماجراجو، موتور سواران گروه Iranian Motorcycle traveler ، شاهین تیوای سادات حسینی یکی از جهانگردان ایرانی، جمعی از پرسنل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و علاقمندان به سفر برگزار خواهد شد.
این برنامه شامل تجلیل از برادران امیدوار اولین جهانگردان ایرانی، گزارش سفر گروه های جهانگردان ایرانی و نمایش کلیپ های سفرشان، و نیز آیین چاوشی خوانی به بهانه بازگشت جهانگردان ایرانی از سفر و به منظور حفظ و ترویج این آیین است.
چاووشی‌ یا چاوشی (در زبان محلی چوش)، آواز مخصوص بدرقه یا پیشباز زائران اماکن متبرکه است. رسم چاوشی‌خوانی برای زائرین کربلا یا مشهد از دوره ی صفویان و قاجاریان مرسوم شده و در سدهی اخیر مورد توجه فراوان قرار گرفته‌است. رسم چاوشی‌خوانی، علاوه بر استان بوشهر در استان‌های دیگر مثل استان خوزستان، استان هرمزگان و استان‌های شمالی ایران مثل استان مازندران نیز معمول است.
خاطرنشان می گردد برادران امیدوار، اولین جهانگردان ایرانی، پس از سه سال مطالعه ، در سال ۱۳۳۳ ه.ش با شور و عشق فراوان سفر خود را به منظور دیدن نادیده های جهان، با مبلغی حدود ۹۰ دلار آغاز کردند. آنها با برگزاری نمایشگاه هایی از دستاوردهای سفر به نقاط مختلف دنیا، نوشتن مقالات برای نشریات معتبر جهان و برگزاری سخنرانی در بزرگترین دانشگاههای دنیا، بقیه هزینه سفرهای خود را تأمین کردند.
عیسی و عبدالله در هفت سال اول سفر خود، چهار قاره را با دو موتورسیکلت یک سیلندر مچلس انگلیس به قدرت cc 500پیمودند و سه سال آخر را با اتومبیلی که کمپانی سیتروئن فرانسه به آنها اهدا کرده بود، مسافرت کردند. حاصل سفر ۱۰ سالۀ آنها به نود و نه کشور از پنج قارۀ جهان، هزاران عکس، فیلم، صنایع دستی نقاط مختلف جهان و تعداد زیادی مقالات و تحقیقات علمی می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *