صعود به چکاد کلک‌چال به ارتفاع ۳۳۵۰ متر از مسیر رحمان آباد ،خشکچال، عرق‌چین

صعود به چکاد کلک‌چال به ارتفاع ۳۳۵۰ متر از مسیر رحمان آباد ،خشکچال، عرق‌چین

گزارش برنامه‌ی رسمی باشگاه دماوند (صعود به چکاد کلک‌چال به ارتفاع ۳۳۵۰ متر از مسیر رحمان آباد ،خشکچال، عرق‌چین به تاریخ ۱۴۰۱/۲/۱۶):

«کوه برخاسته پل می‌بندد
تا بشر را به خدا پیوندد

نردبانی‌ست فرارفته به ماه
تا تو جانی بدر آری از چاه

رشحاتی که تراود از کوه
اشکِ شوق است و بشوید اندوه»

مسافت پیموده شده رفت و برگشت ۲۰/۵ کیلومتر
ارتفاع مبدا: ۱۷۵۰ متر
ارتفاع قله: ۳۳۵۰ متر
افزایش ارتفاع: ۱۶۰۰ متر
تعداد نفرات شرکت کننده: ۱۰ نفر

اسامی نفرات:
۱- سیامک شایان‌پور (مربی برنامه٬ عضو رسمی باشگاه)
۲- مهران جوانی راد (سرپرست برنامه، عضو رسمی باشگاه)
۳- احسان یاوری (عکاس برنامه٬ عضو رسمی باشگاه)
۴- پگاه خُنیوه (عضو رسمی باشگاه)
۵- مریم شرف ( عضو آزمایشی ورودی ۱۴۰۱ باشگاه)
۶- مجید فریدنی (مهمان برنامه)
۷- زهرا حسن پور (مهمان برنامه)
۸- نسترن حسن‌پور (مهمان برنامه)
۹- فیروزه حسن‌پور (مهمان برنامه)
۱۰- هِبِه دِقه (مهمان برنامه)

پس از اعلام رسمی این برنامه در فضای مجازی توسط کمیته‌ی کوهپیمایی باشگاه دماوند و تشکیل گروه واتس‌آپی جهت هماهنگیها و اطلاع‌رسانی به ثبت‌نام‌کنندگان، نفرات برنامه طبق اعلام قبلی راس ساعت ۶ صبح در محل قرار در ورودی پارک نیلوفر در انتهای خیابان صبوری محله‌ی رحمان‌آباد حاضر شدند.
برنامه با حضور ۱۰ نفر از شرکت کنندگان که ۴ نفرشان عضو رسمی و یک نفر عضو آزمایشی و ۵ نفر هم عضو مهمان تیم بودند، پس از معارفه اعضا آغاز شد.
در ابتدای برنامه به مدت ۱۵ دقیقه حرکات نرمشی و کششی جهت گرم‌کردن بدن نفرات داخل پارک اجرا شد و سپس تیم ساعت ۶:۲۵ از پله‌های انتهایی پارک وارد یال رحمان آباد شد.
کمی بعد از آغاز حرکت و نرسیده به کانکس جنگلبانی ابرهای باران‌زای بهاری بالای سر تیم رسید و رگباری گرفت که تیم برای در امان ماندن از باران و رعد و برق، با تصمیم مربی و سرپرست داخل کانکس شد و منتظر شرایط جوی در دقایق آتی ماند.
خوشبختانه ساعت ۷:۳۰ باران قطع شد و بررسی بصری هوا نشان داد که طبق پیش‌بینی‌های سایتهای هواشناسی هوا به سمت مساعد شدن پیش میرود،
لذا به تشخیص سرپرست برنامه ادامه پیدا کرده و تیم از میان درختان جنگل‌کاری رحمان آباد به سمت چکاد عرق چین به راه افتاد.


هوا رفته رفته بهتر شده و تیم حوالی ساعت ۸:۱۵ به منطقه تختی‌خشکچال بالا رسیده و با نظرسنجی سرپرست از نفرات اقدام به توقف و صرف صبحانه به مدت ۲۰ دقیقه نموده و سپس راهی عرق‌چین گردید.
و پس از گذر از شیب منتهی به دوپستان در نهایت طبق زمان بندی قبلی ساعت ۹:۳۰ به چکاد عرق‌چین رسید.
لازم به ذکر است یکبار قبل از صبحانه و یکبار بین محل صبحانه و چکاد عرق‌چین تیم برای کم و زیاد کردن پوشاک و صرف آب و تنقلات توقف ۵ دقیقه‌ای داشت.
پس از توقفی حدودا نیم ساعته و گرفتن عکسها روی قله دو نفر از نفرات (خانمها زهرا و نسترن حسن‌پور) بنابه درخواست خودشان از تیم خداحافظی کرده و اقدام به بازگشت کردند (البته با هماهنگی پشت سر تیمی دیگر که در حال بازگشت بود) و تیم با ۸ نفر مسیر خود به سمت چکاد تنگ‌چال( چسبیده به عرق‌چین ) و در ادامه به چکاد کلک‌چال را آغاز کرد.


پس از فرودی کوتاه از تنگ‌چال به ابتدای مسیر پاکوب منتهی به کلکچال( مسیری پاکوب میان گرد‌ه‌ی شرقی کلک‌چال) رسیده و پس از حدود ۴۵ دقیقه به محل استراحت بعدی در بالای گرده رسید و به مدت ۱۵ دقیقه به استراحت و تغذیه پرداخته و سپس به سمت کلک‌چال حرکت و پس از عبور از دو برف‌چال کوچک بالای گرده وارد یال کوتاه منتهی به قله شد و درست راس ساعت ۱۲ (نیم ساعت زودتر از زمانبندی در نظرگرفته شده) با ۸ نفر اعضای باقیمانده‌ی تیم، در سلامت کاملِ نفرات، بروی چکاد کلک‌چال به ارتفاع ۳۳۵۰ متر ایستاد.
پس از حدود ۲۵ دقیقه توقف برای عکس و استراحت کوتاه مجددا به سمت مبدا حرکت را آغاز کرده و در ساعت ۱۳:۲۵ در پاکوب میان گرده شرقی و در محلی مناسب و کنار نهر آب برای صرف ناهار و استراحت به مدت ۳۵ دقیقه توقف نموده و پس از بستن مجدد کوله‌ها راس ساعت ۱۴ به سمت عرق چین حرکت و ساعت ۱۴:۳۰ به عرقچین رسید و تقریبا بدون توقف به سمت پایین سرازیر شد و ساعت ۱۶:۳۰ به پارک نیلوفر مراجعت و پس از ۱۵ دقیقه انجام حرکات کششی جهت سرد‌کردن بدن اعضا ، نفرات خداحافظی و برنامه بدون هرگونه رخدادی و با موفقیت به پایان رسید.
تنظیم گزارش: مهران جوانی راد

۲ دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --

  • ریدین

    پروانه معصومی Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --