گزارش برنامه صعود به قله زرین کوه

گزارش برنامه صعود به قله زرین کوه

تاریخ اجرای برنامه : ۱۱ اسفند ۱۳۹۶
ارتفاع قله : ۳۸۵۰ متر
ارتفاع شروع برنامه : ۲۲۲۹ متر
ارتفاع صعود شده : ۱۲۷۱ متر (صعود تا ارتفاع ۳۵۰۰ متر)
اعضاء حاضر در برنامه : ۳۱ نفر

اسامی همنوردان :
۱- قدرت اشتری ۲- عبدا… ناهید ۳- حسن خاقانی ۴- غلامحسن هداوند ۵- افشین شهلا ۶- حسین عاشقی ۷- غلامرضا قاسمی ۸- حمید شعبانیان ۹- اکبر سروری ۱۰- ونوشه گل افشان ۱۱- یاسین ۱۲- رشید قندعلی ۱۳- رضا شمسایی ۱۴- کمال رضایی ۱۵- ابوالفضل میرزایی ۱۶- حسین میرزایی ۱۷- یوسفی ۱۸- زهره مبارکی ۱۹- علی عسگری ۲۰- سهیلا حمیدپور ۲۱- امیر محمدی ۲۲- مهرنوش مددیان ۲۳- سیما داودی ۲۴- نوشین جودکی ۲۵- فرهاد آقائی ۲۶- فروغ فرقانی ۲۷- حجت اله میرزایی ۲۸- وحید فرهادیان ۲۹- سپر ریاحی ۳۰- علی رضائی ۳۱- طاهر عابدین زاده

سرپرست برنامه : آقای قدرت اشتری

کمک سرپرست ها : آقایان افشین شهلا ، غلامحسن هداوند و طاهر عابدین زاده
سرقدم : آقای عبدا… ناهید
عقبدار : آقایان غلامحسن هداوند و طاهر عابدین زاده
عکاس : آقایان حسین عاشقی و سپهر ریاحی
پزشک گروه : خانم دکتر سهیلا حمیدپور
گزارش نویس : آقای طاهر عابدین زاده

 

معرفی قله زرین کوه:
قله زرین کوه یکی از قلل انفرادی البرز مرکزی است. این قله با ارتفاع ۳۸۵۰ متر در شمال روستاهای خسروان و آینه ورزان از توابع شهرستان دماوند قرار دارد.
قله زرین کوه بر روی خط الراس شرقی – غربی در البرز مرکزی و در جنوب خط الراس دوبرار و دریاچه های تار و هویر قرار دارد. در جنوب این قله روستاهای آینه ورزان – خسروان و جابان قرار دارند. در دامنه های این کوه، انواع گیاهان دارویی و گل های فراوان از جمله کنگر، گون، آلاله زرد، لاله سرخ، لاله زرد، شقایق، آویشن، پونه، والک، نعنا کوهی و تره کوهی را می توان یافت.

مسیر های صعود به قله:
۱- مسیر شمالی از کنار دریاچه تار بطول تقریبی ۳ کیلومتر، کوتاهترین مسیر و دارای شیب یکنواخت و تند تا قله می باشد که در فصل زمستان و بارش ها بسیار مشکل بوده و خطر بهمن وجود دارد و توصیه نمی شود.
۲- مسیر شرقی از شمال روستای جابان شروع می شود که طولانی ترین مسیر می باشد.
۳- مسیر غربی مسیری متوسط با طول تقریبی ۱۰ کیلومتر در ابتدا شیب ملایم و از کیلومتر ۳ به بعد با شیب نسبتا تند اما با مناظر طبیعی زیبا مثل آبشار و تنگه و… می باشد.
۴- مسیر جنوبی که از روستای خسروان شروع می شود و از داخل دره و کنار رودخانه با عبور از آبشارها و شیبهای تند و سنگین می باشد و صعود از این مسیر نیاز به آمادگی بدنی بالایی دارد.

 

شرح گزارش :
صبح روز جمعه ساعت ۵:۰۸ از جلوی باشگاه به سمت فیروزکوه و روستای جابان، حرکت کردیم. ساعت ۷ به روستای جابان رسیده و برای جلوگیری از اتلاف وقت، ساعت ۷:۰۵ حرکت را آغاز نمودیم. مسیر صعود از شمال روستای جابان و از کنار رودخانه، آغاز گردید. کمی بعد از شروع برنامه و خارج شدن از روستا، توقف کرده و مراسم معارفه را انجام دادیم.
تقریبا یک ساعت اول مسیر، شیب ملایمی داشته و از کنار رودخانه، ادامه دارد. در انتهای رودخانه و قبل از شروع شیب های تند، ساعت ۸:۰۷ برای صبحانه توقف کردیم و حدود نیم ساعت بعد از آن، مسیر را ادامه دادیم. از اینجا به بعد، از روی یال، مسیر را ادامه دادیم که این بخش از مسیر تا خود قله، دارای شیب های تندی بوده و همچنین در بعضی قسمتها نیاز به برف کوبی بود. قبل از رسیدن به آخرین شیب قله که بسیار نفسگیر هم بود سه استراحت کوتاه پنج دقیقه ای انجام دادیم.
ساعت ۱۴ به ارتفاع ۳۵۰۰ متری قله رسیدیم که بعلت برف کوبی و همچنین رعایت قانون ساعت ۱۴، با صلاحدید سرپرست برنامه، صعود را متوقف کرده و مسیر برگشت را آغاز نمودیم. تعدادی از همنوردان با سرپرستی آقای عبدا.. ناهید، همچنان مسیر را ادامه داده و به سمت قله حرکت نمودند.
ساعت ۱۴:۴۵ در پایین قله و در زین اسبی، ناهار را صرف نموده و مجددا مسیر را به سمت روستا ادامه دادیم. در ساعت ۱۸ وارد روستا شده و کنار ماشین رسیدیم. بقیه دوستانی هم که خارج از برنامه، به سمت قله رفته بودند ساعت ۱۹:۳۰ به گروه اصلی پیوستند و همگی به سمت تهران حرکت کردیم. برنامه صعود به قله زرین کوه، راس ساعت ۲۱ در جلوی باشگاه به پایان رسید.
خدا رو شکر که یک روز دیگر و یک برنامه دیگر در کنار همنوردان، با موفقیت و سلامتی سپری گردید. از استاد هاشم نژاد نیز همانند همیشه بابت هواشناسی عالی، سپاسگزاریم.

ویژگی های برنامه :
۱- اجرای قانون ساعت ۱۴ و انصراف از صعود
۲- شناسایی مسیرهای صعود و فرود
۳- شناسایی قله های اطراف
۴- آموزش استفاده از باتوم

۸۳۶ دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --